Půl roku v prosluněném Faru
V zimním semestru AR 2017/18 absovovali dva naši studující semestr studia v portugalském Faru. V následujícím textu se můžete dovědět více o jejich pobytu a inspiraci k podobnému "dobrodružství".
Bc. Barbora Darebná (HU-ČJ) a Mgr. Vojtěch Sedláček (OV-HI)
Kterak jsme strávili půlrok v prosluněném Faru
Vyjet na delší dobu do zahraničí pro nás bylo jasným cílem, ale až v budoucnu. Už v průběhu studií se nám však naskytla možnost vyjet do zahraničí a vyzkoušet si studium v cizí zemi. A tak jsme už v září 2017 nastupovali do letadla směr Portugalsko coby studenti programu Erasmus+.
Výběr destinace a výběrové řízení
Výběr destinace pro nás nebyl příliš obtížný. Výjezd do zahraničí pro nás neměl být jen cestou k novým vědomostem, ale také pobytem na krásném místě, kterému by nechybělo moře, jedinečná příroda a bylo zaplněno přátelskými lidmi. Tyto podmínky Faro splňovalo do posledního detailu.
O samotné možnosti vyjet studovat do zahraničí a o univerzitě ve Faru jsme se dozvěděli od fakultní koordinátorky doktorky Hrabákové. Samotné výběrové řízení probíhalo celkem bez problému. Přímo na stránkách https://erasmus.fp.tul.cz/ jsme nalezli přehledný návod, jak máme při vyřizování žádosti o výjezd postupovat. I když vám může seznam připadat dlouhý, administrativní záležitosti vyřídíte poměrně rychle, a poté už se můžete těšit na samotný pobyt.
Nezbytnosti, které je třeba zařídit
Mezi nezbytnosti, které je nutno ještě před samotným odjezdem vyřídit, jistě patří zajištění způsobu dopravy na dané místo (nákup letenky) a sjednání pojištění, jelikož číslo pojistné smlouvy uvádíte do Účastnické smlouvy, ale také ubytování. Některé univerzity poskytují ubytování na svých kolejích, jiné doporučují hledat si ubytování až po příjezdu. Dle našich zkušeností je daleko lepší najít si ubytování již předem, protože po příjezdu budete mít mnohem více starostí než si hledat ubytování a většina dobrých míst už je zabraných. Povinnosti se týkají také zahraniční univerzity, vybíráte si vhodné předměty s odpovídajícím počtem kreditů a minimálně jeden předmět, který si spárujete s předmětem na domácí univerzitě. Nemusí se shodovat názvem, ale především obsahově!
Naše zkušenost s ubytováním ve Faru byla více než pozitivní. Bydleli jsme v okrajové čtvrti Fara, někde uprostřed cesty mezi oceánem a univerzitou. Pozor, pokud se vydáte do Fara, jsou zde dva univerzitní kampusy, na kterých můžete studovat. Jejich vzdálenost není malá a je fajn vědět, na kterém bude probíhat vaše výuka především kvůli ubytování. Semestr jsme tedy strávili u portugalské rodiny, přičemž jsme bydleli v přízemí jejich velkého domu. K dispozici jsme měli vlastní malý byt. Co se týká cen za ubytování, počítejte se 150-200 eur na osobu. Ani cen za potraviny se zde bát nemusíte, vyrovnají se těm v Čechách.
Universidade do Algarve
Náš první týden na univerzitě se odehrával ve znamení administrativních záležitostí. Čekala nás registrace, celkem kompletní změna vybraných předmětů a vytvoření rozvrhu. Na všechny změny a úpravu rozvrhu máte na začátku výjezdu celkem dost času.
Studium na portugalské univerzitě bylo skvělým zážitkem, nejen co se týká předmětů, ale především díky spolužákům a pedagogům. Objevování portugalského školství bylo opravdu zajímavé a poznat jiný způsob vzdělávání stojí za to, zvláště pro budoucí pedagogy.
Portugalsko křížem krážem
Během půlročního pobytu jsme byli schopni procestovat ta nejzajímavější místa z celého Portugalska. K tomu nám výrazně pomohlo také stipendium, které jsme od tuzemské univerzity získali. Samotné stipendium pokrylo zhruba 70% všech nákladů, které jsme za celý půlroční pobyt měli.
Zprvu jsme objevovali krásy jižního pobřeží Portugalska, které je omýváno oceánem, jenž mu nadělil nejen nádherné pláže a pobřežní jeskyně, ale které nabízí i celou řadu malebných vesniček a měst. Hlavním dopravním prostředkem pro nás bylo kolo, vlak a pak také letadlo. Samozřejmostí byla i návštěva hlavního portugalského města Lisabonu. To nás nadchlo svou jedinečnou architekturou a odkazem starých zámořských objevů. Opomenout jsme nemohli ani severské Porto, které je bezesporu jedním z nejkrásnějších měst v Evropě. Až ho navštívíte, dopřejte si francesinhu a prohlídku vinných sklepů, kde zraje portské víno.
Pomyslným zlatým hřebem našeho cestování však byla cesta na São Miguel, který patří do řady Azorských ostrovů. Tento ostrov nabízí nesčetné množství přírodních krás, majestátných hor, klidných jezer zrcadlících nebeskou klenbu, černých pláží se sopečným pískem a nekonečných luk, na kterých se pasou stovky krav. Zkrátka přírodu, která v mnohém připomíná krásy Nového Zélandu.
Jedinečné Faro
I přes krásy všech těchto míst jsme se vždy rádi vraceli zpět do Fara. Města s nekonečně dlouhou pláží, oceánem, který můžete brázdit na surfu, s klidnou atmosférou a přátelskými lidmi. Kromě krásné přírody Faro nabízí i rozmanitý kulturní a především noční život, kterým zde žijí všechny generace.
Faro je zároveň místem, které si pro svůj pobyt v rámci studia v zahraničí volí celá řada studentů, a tak jsme se kromě portugalských studentů setkali také se studenty z Brazílie, Německa, Litvy, Španělska či Senegalu. Měli jsme šanci poznávat nejen portugalskou kulturu a způsob života, ale poznat i další kultury prostřednictvím studentů z celého světa. Erasmus není jen šancí studovat, cestovat, poznávat, ale také navazovat nová přátelství a prožívat jedinečné chvíle.
A právě to je podle nás tím nejdůležitějším důvodem, proč odjet studovat do zahraničí, poznat kus světa a nového způsobu života Proč byste tedy měli váhat a nevyužít této jedinečné příležitosti, která se vám po studiu již navždy uzavře?