Mgr. Michal Trčka, Ph.D.

zaměstnanec

Budova P, P-03016
tel: +420 48 535 4237

nejlépe po předchozí domluvě (možnost on-line i jiné termíny)

čt - sudý: 10:40 - 11:40

čt - lichý: 18:00 - 19:00

Oblast specializace: výzkumník v oblasti etiky vědy a technologií

Na katedře filosofie na Technické univerzitě v Liberci se odborně věnuji především aplikované etice. Mimo akademickou sféru působím především jako spoluvydavatel vydavatelství a nakladatelství Academix. Ve své současné práci se zaměřuji na vybrané otázky filozofie a etiky vědy a technologií a sociální otázky spojené s rozvojem nanotechnologií.

Akademické pozice:

2014 - současnost

Interní vyučující (odborný asistent; 100%): Katedra filozofie; Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická; Technická univerzita v Liberci

2024 - současnost

Postdoktorand: Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR - projekt AMULET

Vzdělání:

09/2014 – 12/2019

Ph.D. studium; Filozofická fakulta UK, Ústav politologie

Studijní program: politologie

PROJEKTY:

AMULET - Advanced MUltiscaLe materials for key Enabling Technologies (1/2024 - 6/2028); postdoktorand (2024)

TAČR TL04000023: Podpora pro etické rozhodování v oblasti výzkumu a vývoje nanotechnologií (11/2020 – 10/2022); řešitel

Továrna na absolutno? Česká etická reflexe moderních technologií (Nadační fond Františka Topiče, stipendium)

Nedostatkové zdroje v době pandemie (Strategie AV 21 - Odolná společnost)

ODBORNÁ PUBLIKAČNÍ ČINNOST (vybrané)

Monografie a editace kolektivních monografií:

• Mařík, V.; Trčka, M.; Černý, D. Proč se nebát umělé inteligence? JOTA, 2024.
  • Trčka, M. Ne-prostupné hranice Evropy. Teritorialita, biopolitika a etika. Praha: Epocha, 2017.

Články a kapitoly v odborých monografiích (vybrané):

Skripta:

Filozofická reflexe syntetické biologie, etické a společenské výzvy. In: Lukáš et. al. Biofyzika I. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2020.

APLIKOVANÉ VÝSLEDKY:

Trčka, M.; Žabka, V. Zedek, L. Šembera, J. Expertní systém pro podporu etického rozhodování v oblasti výzkumu a vývoje nanotechnologií. Technická univerzita v Liberci, 2022. Grant: TL04000023. Forma: R_SOFTWARE 25%

POPULÁRNĚ NAUČNÉ TEXTY (vybrané):

ORGANIZACE KONFERENCÍ A VEŘEJNÝCH SLYŠENÍ:

• 2023 konference Proč se nebát AI? (Praha), spoluorganizátor.
  • 2021 konference (Nano)technologie v mimořádných situacích (Liberec), hlavní organizátor.
  • 2017 mezinárodní konference Strengthening Trans/national Cooperation among Labour Standards Enforcement Agencies in Europe: Challenges and Opportunities / Přeshraniční vymáhání práv vysílaných a dalších migrujících  pracovníků: výzvy a příležitosti (Praha), , spoluorganizátor.
  • 2018 kulatý stůl/veřejné slyšení Pracovní podmínky cizinců a cizinek - možnosti a limity spolupráce sociálních partnerů (Praha), spoluorganizátor.

PEER-REVIEW AKTIVITY apod.:

• Peer-review aktivity pro Filosofický časopis
  • Odpovědný redaktor: Čejková, J. Krakatit 100. Úvahy nejen o atomovém věku. Dobřichovice: Academix 2024.
  • Odborný redaktor: Mařík, V. a kol. Eseje o vědomí – směrem k umělé inteligenci. Praha: Pavel Mervart 2024.
  • Vydavatel, šéfredaktor, redaktor: Academix revue (2021-2024 šéfredaktor; od 2024 vydavatel a redaktor)
  • Externí editor Teorie vědy / Theory of Science Vol 44, No 2 (2022)

ČLENSTVÍ V ORGANIZACÍCH:

Centrum Karla Čapka pro studium hodnot ve vědě a technice

• společná platforma Filosofického ústavu AV ČR, Ústavu státu a práva AV ČR, Ústavu informatiky AV ČR, Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity, člen od 2021.
  • Černý, D., Trčka, M., Kolaříková, L., Hvorecký, J., Pelikán, E., Hříbek, T., Novotný, D., Wiedermann, J. Etika AI: Přehled současné debaty v kontextu energetiky (analýza pro ČEPS, prosinec 2023).

VEŘEJNÁ VYSTOUPENÍ (vybrané):

Etika KFL/EIAE