Obecné a české dějiny moderní (OCDMF) - možnost přihlášení

Kurz OCDMF bude od letošního AR vyučovat pracovník KFL prof. Petr Kaleta.

Požadavky na studenta:   Aktivní účast na seminářích, příprava referátu, zkouška.

Cílem kurzu je seznámit studující s hlavními aspekty českých i světových dějin od pozdního osvícenství konce 18. stíoletí do konce první světové války. Důraz je přitom kladen na výklad dějin národních v kontextu dějin obecných. Vedle vnitro- i mezinárodněpolitických událostí je kurz věnován též důležitým hospodářským a sociokulturním změnám ve společnosti.
Cílem kurzu je poskytnout studentům přehled o zrození a vývoji důležitých historických procesů v rámci evropských i mimoevropských států v 19. století, tj. v letech 1776-1914/1918, naučit se je pojímat historický proces v souvislostech a v interdisciplinárních vztazích. Důraz bude kladen na konfrontaci různých názorových proudů a historických škol; studenti budou vedeni ke sledování nejnovější odborné a populárně vědní literatury a časopiseckých studií, bude jim poskytnut dostatečný prostor, aby své poznatky mohli prezentovat, naučit se vědecky přemýšlet a formulovat vlastní názor.

Pokud byste se ještě chtěli přihlásit, pošlete e-mail na adresu stanislava.exnerova@tul do pátku 22. 9. včetně. Přihlášené soustředíme a předáme studijnímu oddělení k dozapsání. Nevolejte a nepište v té věci na studijní oddělení (jsou teď zavaleni jinou prací).

Totéž platí pro kurz Národnostní menšiny Polska a Německa NMPN.